Dodana: 1 luty 2007 08:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:23

Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Zarządzania PB

10 października wykładem prof. Grażyny Ulickiej z Uniwersytetu Warszawskiego zainaugurowano  nowy rok akademicki na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Był to jednocześnie moment rozpoczęcia kształcenia na nowym kierunku tegoż wydziału, mianowicie Politologii. Prof. Grażyna Ulicka mówiła o wpływie marketingu politycznego na życie publiczne.

Prof. dr hab. Grażyna Jadwiga Ulicka (fot. powyżej) jest wysokiej klasy specjalistą w dziedzinie marketingu politycznego, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Nauk Politycznych, na Wydziale Dziennikarstwa i  Nauk Politycznych.


Dziekan Wydziału Zarządzania PB prof. Zofia Tomczonek

Gości podczas inauguracji powitała Dziekan Wydziału Zarządzania prof. Zofia Tomczonek. Inauguracja odbywała się w nowych pomieszczeniach Politechniki Białostockiej w Kleosinie, w sali Berlin. Była to więc wspaniała okazja do przypomnienia osiągnięć wydziału, pochwalenia się jego dokonaniami naukowymi. W ubiegłym roku na Wydziale Zarządzania studiowało 4160 osób na kierunkach dziennych i zaocznych. W tym roku przyjęto 800 nowych studentów dziennych i 330 zaocznych.  Wśród nich jest  126 studentów rozpoczynających I rok studiów na nowym kierunku Politologia.

Plany rozwoju wydziału przedstawił Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju dr inż. Maciej Dobrzyński. Głowne inwestycje - stwierdził - to przebudowa dziekanatu (w pomieszczeniach nie zabraknie miejsca na klub studencki i organizacje studenckie), przebudowa warsztatów ze stworzeniem nowych sal ćwiczeniowych i budową auli na 200 osób.

Gościem inauguracji była Konsul Austrii w Polsce Andrea-Anastasija Sandhacker(fot. powyżej). Ona równiez życzyła wszystkim studentom owocnej nauki w nowym roku akademickim. W swoim krótkim wystąpieniu Pani Konsul stwierdziła, że politologia to wspaniały start do kariery dyplomatycznej.  Opowiedziała, jak można zrobić karierę dyplomatyczną w Austrii, wspomniała o różnicach w systemie edukacji w obu krajach. Zachęcając do podjęcia studiów w Austrii i do nawiązania współpracy w tym względzie z jej krajem przekazała Pani Dziekan, prof. Zofii Tomczonek, materiały dotyczące tych zagadnień.


Prof. Zofia Tomczonek wręcza dyplomy najlepszym absolwentom Wydziału Zarządzania

Uroczyste Gaudeamus zakończyło inaugurację roku akademickiego połączoną z otwarciem nowego kierunku studiów.

POLITOLOGIA
nowy szesnasty kierunek na Politechnice Białostockiej od roku akademickiego 2006/2007

Kierunek ruszył w roku akademickim 2006/2007 na Wydziale Zarządzania PB. Będzie trwał 6 semestrów, po 3 latach można po nim uzyskać stopień licencjata. Są to studia stacjonarne. Przyjętych zostało 126 osób (zwiększono limit miejsc z uwagi na bardzo duże zainteresowanie kierunkiem, początkowo planowano 90 miejsc).

Politechnika prowadzi łącznie kształcenie na 16 kierunkach, 14 w Białymstoku, 2 w Suwałkach i Hajnówce. W roku akademickim 2006/2007 studiuje tu łącznie ponad 13 tysięcy studentów.

Jakie przedmioty będą wykładane?

Historia polityczna

Polityka społeczna i gospodarcza

Integracja Europejska

Instytucje Wspólnoty Europejskiej

Myśl polityczna

Partie i systemy partyjne

Samorząd i polityka lokalna

Media i marketing polityczny

Historia i kultura pogranicza

Socjologia

Erystyka i retoryka

Języki obce

Jacy profesorowie? Kadra Wydziału Zarządzania:
m.in. znany socjolog, prof. dr hab. Tadeusz Popławski, prowadził wykłady z nauk społecznych na francuskim odpowiedniku Polskiej Akademii Nauk, specjalista w zakresie politologii, marketingu, znany politolog prof. dr hab. Tadeusz Klementewicz - specjalista teorii polityki, specjalista stosunków międzynarodowych i prawa Unii Europejskiej.

Powody otwarcia politologii

(wg prof. Zofii Tomczonek, Dziekan Wydziału Zarządzania PB):

1)     jest to odpowiedź na duże zainteresowanie wśród młodzieży naukami społeczno-ekonomicznymi i politycznymi oraz skierowanie oferty do osób, które interesują się sprawami globalnymi i tym, jak funkcjonuje polityka w naszym kraju i regionie,

2)     rozwój i otwarcie się uczelni technicznej na kierunki nie wymagające wiedzy technicznej, np. znajomości matematyki i zaproponowanie oferty edukacyjnej nie związanej z  przedmiotami ścisłymi (pokazało to już wieloletnie zainteresowanie turystyką i rekreacją, zarządzaniem i marketingiem wśród młodych ludzi),

3)     ciekawy program nauczania zgodny ze standardami MEiN oraz z uwzględnieniem nowych standardów zatwierdzonych przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook